13 marca 2009

Kolory Ścieżki - Zioła i krew

Wieczorny chłód pełzał po podłodze, przesączając się po przez liczne szpary starych dębowych drzwi. Brzozowa kora, niespokojnie syczała, leniwie zwijając się trawiona ogniem świeżo rozpalonego paleniska. Miarowy stukot kamiennego moździeża wypełnił izbę kwaśnym zapachem tymianku. Smoliście czarny kot leniwie prężył się w świetle kominka, ciesząc się wypływającym zeń żarem. Zjeżył się, rzucił okiem na pokrywające się szronem odrzwia i z sykiem czmychnął w najdalszy mrok łóżka.

Nowy kolor, poprzedni był bardzo szowinistycznie męski - ten dla odmiany będzie (oceniam po literaturze żony) bardziej kobiecy.

Zioła i krew
Codzienność/zwyczajność, tajemnica, strach i przeznaczenie - kolor dla lubiących smakować klimat sesji. Świat odmalowany tym kolorem, jest zamieszkały przez zwykłych ludzi na co dzień zajmujący się sowimi codziennie powtarzanymi czynnościami. I tacy są i bohaterzy, zwykli i zdało by się szarzy. Kluczem do tego uniwersum jest tajemnica - mroczna, wstydliwa, często magiczna. Jej rozwikłanie staje się powołaniem postaci. Staracie się eksponować codzienność - szczególnie w bogatych szczegółowych opisach (zapachy, światło, cień, zimno, ciepło). Nie unikajcie zimy i jesieni ale pozwólcie od czasu do czasu nacieszyć się postacią słońcem. Sprawy seksu traktujcie bardzo dojrzale - żadna kobieta nie pójdzie do łóżka z nieznajomym chyba, że taki ma zawód. Walka to ostatecznoś - oby nie bohaterów, bo śmiertelność powinna być wysoka. Jeśli bohaterowie dobytą mieczy niech mają świadomości, że zginą. Nie szafujcie potworami, jedno spotkanie na sesję w zupełności wystarczy. Skupcie się na zależnościach społecznych i na nich opierajcie fabułę. Magia powinna być rzadka i tajemnicza. A i każde niebezpieczeństwo grożące postacią starajcie się poprzedzić wywoływaną przez nie zmianą otoczenia - trawy się kładą, liście zastygają itp. Pieniądze nie są ważne, ważna jest pozycja bohatera w społeczeństwie jeśli ją ma zawsze się znajdzie jakiś mecenas. I nigdy nie zapominajcie o tak zwanych wyższych uczuciach to one są motorem tego świata.

Inspiracje: Twórczość Robin Hobb, Patricia A. McKillip, Ursula Le Guin, muzyka Loreny McKennitt.

Brak komentarzy: